Spółka to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Istnieje kilka różnych rodzajów spółek, które można utworzyć. Różnią się między sobą obowiązującymi w ich ramach zasadami oraz wymogami, jakie należy spełnić. Wśród nich jedną z najpopularniejszych jest spółka z o.o. czyli konkretnie z ograniczoną odpowiedzialnością.
Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółki, jakie ma wady i zalety, a także dla kogo założenie działalności właśnie w ten sposób będzie najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście, do którego lektury serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – na czym polega?
Spółkę z o.o. mogą tworzyć zarówno osoby prawne, jak i fizyczne. Jest to rodzaj spółki kapitałowej prawa handlowego posiadającej osobowość prawną, której rejestracja wymaga np. zgłoszenia do KRS oraz sporządzenia specjalnej umowy z potwierdzeniem notariusza.
Ponadto trzeba wprowadzić kapitał zakładowy o minimalnej wysokości 5000 PLN. Na tę sumę łożyć mogą wszyscy wspólnicy, jednak nie może to być kwota niższa niż 50 PLN, czyli minimalna wartość udziału.
Co bardzo istotne – w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka odpowiada całym majątkiem. Natomiast odpowiedzialność wspólników ogranicza się wyłącznie do kwoty, którą włożyli od siebie jako kapitał. Trzeba też pamiętać, że w ramach spółki z o.o. prowadzenie pełnej księgowości oraz sporządzanie sprawozdań finansowych jest absolutnie obowiązkowe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wady i zalety
Jeśli chodzi o spółki z o.o., wady i zalety to jedna z kluczowych kwestii, które nurtują zainteresowane osoby. A jednych oraz drugich jest przynajmniej kilka.
Jedną z największych zalet tego typu działalności stanowi dosyć niski koszt jej rozpoczęcia, co sprawia, że jest to próg osiągalny dla wielu osób. Do tego spółki z o.o. mają wyjątkowe możliwości przeprowadzenia uproszczonej rejestracji. Oprócz tego wspólnicy są zwolnieni z opłacania obowiązkowych składek ZUS, co również ma duże znaczenie – jeśli jest ich dwóch, ponieważ w przypadku spółki z jednym (a konkretniej jedynym) wspólnikiem – będzie on musiał płacić składki.
Jeśli natomiast chodzi o wady, spółki z o.o. wymagają więcej formalności przy rejestrowaniu i prowadzenia ksiąg rachunkowych, jednak można też skorzystać z przejścia na elektroniczny obieg dokumentów, który znacznie ułatwia rozliczanie i księgowanie, a ponadto jest to rozwiązanie ekologiczne. Oprócz tego każdego roku należy zdawać sprawozdanie finansowe do Sądu Rejestrowego.
Dla kogo spółka z o.o. będzie dobrym rozwiązaniem?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to świetna opcja dla wszystkich osób pragnących otworzyć własną działalność, które równocześnie nie mogą lub nie chcą angażować zbyt dużych funduszy.