Witamy w

Spółka z o.o. to jedna z często wybieranych form prowadzenia działalności, co jest związane z licznymi udogodnieniami – zwłaszcza jeśli chodzi o większe przedsiębiorstwo. To rozwiązanie zapewnia osobowość prawną i zmniejsza ograniczenie ryzyka finansowego do utraty wkładu własnego. W takim razie, jak założyć spółkę z o.o.?

Co to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Rejestrując przedsiębiorstwo, należy wybrać formę działalności, a jedną z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To kapitałowa spółka handlowa, która może być założona przez jedną lub więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Trzeba spełnić kilka istotnych warunków, żeby taką spółkę utworzyć, między innymi wpłacić kapitał zakładowy.

Jak założyć spółkę z o.o.? O czym należy pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że spółka zgodnie z definicją wymaga założenia przez co najmniej dwie osoby, jednak w praktyce nie jest to konieczne. Według Kodeksu spółek handlowych może to zrobić jeden podmiot. Powstaje wtedy jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku wśród wspólników zasiada jedna osoba (np. właściciel).

Warto też wspomnieć o samej nazwie tej formy prowadzenia przedsiębiorstwa, ponieważ ograniczenie odpowiedzialności polega na tym, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. W tym przypadku odpowiedzialność za nie spoczywa na samej spółce.

Przed założeniem spółki warto również wiedzieć, że w przypadku tej formy prawnej konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Natomiast po zakończeniu roku należy przedłożyć sprawozdania finansowe (mówiąc w uproszczeniu – bilans zysków i strat) w KRS. Nadal jednak warto pamiętać, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najczęściej wybieraną formą prawną wśród spółek handlowych w Polsce.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia spółki?

Umowa spółki określa między innymi charakter firmy i jej siedzibę, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, liczbę oraz wartość nominalną udziałów, czas trwania działalności (jeśli jest oznaczony), a także czy na jednego wspólnika przypada więcej, niż jeden udział.

Po zarejestrowaniu spółki trzeba też pamiętać o innych formalnościach. Warto w tym celu skorzystać z pomocy księgowych, którzy sporządzają odpowiednie oświadczenia, deklaracje, zgłoszenia.

Jak założyć spółkę z o.o.? Pomoc biura rachunkowego

Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszego biura rachunkowego. Dlaczego warto? Przede wszystkim weźmiemy pod uwagę wszystkie potrzeby klienta przy sporządzaniu umowy spółki. Dzięki temu działalność będzie w pełni dopasowana do wymagań i przedmiotu działalności. Ponadto zapewniamy obsługę księgową, która jest istotna w przypadku prowadzenia pełnej księgowości oraz dopilnujemy wszelkich formalności z dalszą rejestracją spółki w odpowiednich rejestrach.

Zatrudniamy doświadczonych specjalistów oraz cały czas aktualizujemy swoją wiedzę, dlatego wszystkie działania podejmujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zapewniamy też różnego typu sprawozdania czy rozliczenia podatkowe. Chcemy zapewnić maksymalny komfort klientów, dlatego proponowane usługi są kompleksowe. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą oraz kontaktu z naszymi specjalistami.