Każde przedsiębiorstwo funkcjonujące w naszym kraju zgodnie z prawem ma obowiązek posiadać swoją siedzibę. Nie musi być to jednak faktyczna, fizyczna przestrzeń, a jedynie adres, pod którym firma będzie zarejestrowana. Takie rozwiązanie stosowane jest już od długiego czasu i nazywa się je wirtualnym biurem.
To najłatwiejszy sposób na pozyskanie adresu, który jest konieczny, aby w ogóle móc zarejestrować działalność. Jednocześnie ta opcja cechuje się niezwykłą wygodą, praktycznością i niską ceną. Wirtualne biuro to jednak nie tylko adres. To cała kompleksowa usługa dla przedsiębiorstw.
W poniższym artykule przedstawiamy informacje dotyczące tego, czym jest wirtualne biuro, czy ma legalny charakter, ile kosztuje oraz dla kogo takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury wpisu.
Wirtualne biuro – co to takiego?
Zanim przejdziemy do przedstawienia informacji dotyczących legalności takiego rozwiązania, przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności, czym dokładnie jest biuro wirtualne.
Sam termin biura wirtualnego jest dziś powszechnie znany, jednak wiele osób skupia się wyłącznie na aspekcie dotyczącym adresu. Ten element stanowi wymóg prawny, aby w ogóle móc otworzyć firmę. Za tym terminem kryje się jednak zdecydowanie więcej.
Przede wszystkim e-biuro polega na outsourcingu obsługi biurowej, ale bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstwa w określonym miejscu. W ramach takiej usługi firma może otrzymać m.in. pełną obsługę korespondencji (zarówno fizycznej, jak i elektronicznej). Do tego dzięki specjalnie stworzonemu na potrzeby naszej działalności panelowi klienta mamy możliwość udostępniania klientom zeskanowanej korespondencji tak szybko, jak to tylko możliwe.
Wymienione elementy to jednak zaledwie część usług, które zapewnia profesjonalna firma oferująca wirtualne biura – taka jak nasza.
Czy wirtualne biuro jest legalne?
Wiele osób zastanawia się na nad legalnością takiego rozwiązania. Otóż zgodnie z obowiązującymi przepisami wirtualne biura są całkowicie legalne. Co więcej, od samego początku ich funkcjonowania nigdy nie stwierdzono ani jednej okoliczności, w której takie biura mogłyby zostać uznane za niezgodne z prawem.
Skąd więc biorą się obawy właścicieli firm o ich legalność? Otóż ich uwagę zwróciła głównie wzrastająca liczba kontroli skarbowych. W końcu trzeba ją niejednokrotnie przeprowadzić na miejscu urzędowania przedsiębiorstwa. Nie trzeba jednak się obawiać – zgodnie z orzeczeniem sądu administracyjnego z dn. 08.05.2021 II FSK 3549/13 działanie wirtualnych biur jest całkowicie legalne i nie narusza żadnych przepisów.
Kiedy sprawdzi się biuro wirtualne?
Biura wirtualne cieszą się niesamowitą wręcz popularnością i nie ma się czemu dziwić – w końcu umożliwiają rozpoczęcie działalności małym firmom lub startupom, a do tego są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw. W szczególności to doskonała opcja dla wszystkich przedsiębiorstw, które do realizacji swoich usług nie potrzebują fizycznej siedziby. Do tego w ramach biura wirtualnego można uzyskać m.in. obsługę korespondencji, skanowanie jej i udostępnianie w specjalnie przygotowanym panelu.
Biuro wirtualne jest także doskonałą opcją dla wszystkich osób na jednoosobowej działalności gospodarczej. Co więcej, mogą również skorzystać z niej ci, którzy biznes prowadzą z domu, a jednocześnie nie chcą podawać swojego adresu do wiadomości publicznej. W takim przypadku skorzystanie z wirtualnego biura bardzo szybko załatwia sprawę.
Biura wirtualne – ceny
Jedną z kwestii, które najbardziej interesują osoby chcące skorzystać z usługi obejmującej biuro wirtualne, jest oczywiście to, ile to wszystko będzie kosztować. Cena może być naprawdę różna, gdyż zależy od wielu czynników. Jeden z nich stanowi m.in. zakres usług realizowanych w ramach wirtualnego biura.